Kostaryka – przepiękny kraj położony w Ameryce Środkowej, słynący z dziewiczych dżungli, wspaniałych tras trekkingowych, najbardziej szalonych sportów uprawianych na świeżym powietrzu i pięknych plaż. W latach 80. zeszłego stulecia przeszła renesans podróżniczy, a zainteresowaniem cieszyła się przede wszystkim nieprzebrane bogactwo przyrodnicze. W Kostaryce kwitnie nie tylko ekoturystyka, ale także turystyka wypoczynkowa. Kraj ten posiada światowej klasy plaże z dostępem do ciepłego Morza Karaibskiego (więc z rafami koralowymi) i Oceanu Spokojnego. Mieszkańcy Kostaryki zostali dwukrotnie uznani za najszczęśliwsze społeczeństwo świata, a kraj konsekwentnie się rozwija z roku na rok. To idealne miejsce na wakacje. Jak przygotować się na wycieczkę do Kostaryki? Co trzeba wziąć pod uwagę?

Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę do Kostaryki?
Kostaryka leży w strefie klimatu tropikalnego, więc występują tu dwie pory roku, sucha i deszczowa. Wyraźnie się odznaczają, pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada. Podobnie jak do innych krajów, które leżą w strefie tropikalnej, do Kostaryki najlepiej podróżować podczas pory suchej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie w podróżowaniu w porze deszczowej, bo w Kostaryce pada obficie głównie wieczorami. Poranki, południa i popołudnia są ciepłe i przyjemne, można i plażować i zwiedzać. Średnia roczna temperatura w tym kraju wynosi ok. 23 stopni Celsjusza, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w terenach górzystych jest znacznie chłodniej. A że w Kostaryce jest kilka aktywnych wulkanów do zdobycia, do walizki warto spakować kilka cieplejszych rzeczy i dobre buty!

Jakie dokumenty są potrzebne?
W celach turystycznych do 90 dni w Kostaryce obywatele Polscy mogą przebywać bez posiadania wizy. Obowiązującym dokumentem jest ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu paszport. Opłatą, którą trzeba wnieść na lotnisku jest 29 USD (jako opłata wylotowa). Przekraczając granicę drogą lądową płaci się mniej, bo 5 USD od osoby. Przejścia graniczne lądowe są jednak otwarte do godz. 17:00 (max. do 22:00), decydując się na przejazd pociągiem lub autokarem trzeba mieć to na uwadze. Na lotnisku urzędnicy mogą poprosić o okazanie biletu powrotnego (lub biletu do innego kraju), czasem zdarza się, że jest się poproszonym o wyciagi z konta. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego, jednak podróżując poza granice kraju zdecydowanie warto o tym pamiętać – zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty OC, ratownictwa i sprowadzania zwłok do kraju.

Szczepienia i występujące choroby
Kostaryka to kraj tropikalny, w którym występują ogniska zagrożenia malarią oraz dengą. Druga z chorób jest o wiele bardziej rozpowszechniona, szczególnie w okolicach wybrzeży. Aby chronić się przed chorobami tropikalnymi przenoszonymi przez komary, należy stosować odpowiednie środki profilaktyczne, czyli spać pod moskitierą, używać repelentów, rano i wieczorami odpowiednio się ubierać itd. Przed podróżą warto skorzystać z konsultacji u lekarza medycyny podróży, który doradzi lub odradzi zażywanie środków antymalarycznych – decyzja zawsze należy do Was. Jeśli chodzi o szczepienia, nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, a lista zalecanych nie różni się od tych powszechnych na całym świecie. Zdecydowanie warto przejrzeć własną książeczkę szczepień i 4-6 tyg. przed wycieczką odszczepić się np. na WZW A i B, powtórzyć szczepienia przeciwko tężcowi i błonicy. Na terenie Kostaryki zdarzały się zachorowania na wirusa Zika, więc odradza się podróże kobietom w ciąży lub starającym się o dziecko.

Czy Kostaryka jest bezpieczna?
Kostaryka jest krajem bezpiecznym. Największe zagrożenie stanowi tzw. kradzież pospolita, od której żaden z krajów Ameryki Południowej czy Środkowej nie jest wolny. W miejscach turystycznych oraz zatłoczonych trzeba się pilnować i mieć na oku swoje rzeczy. Nasz MSZ zaleca także posługiwanie się kopiami paszportów i pozostawienie oryginałów w hotelowych sejfach. W Kostaryce istnieje problem narkotykowy, a kontrole mogą być bardzo rygorystyczne. Stąd też podczas wakacji należy unikać próbowania niedozwolonych substancji i pilnowania swoich rzeczy na wypadek ew. podrzucenia narkotyków. Jednak takie zdarzenia nie są zbyt częste i nie ma co popadać w panikę.

A jak jest na drogach w Kostaryce?
Przede wszystkim nie można przekroczyć granicy z Kostaryką wypożyczonym samochodem. Po terenie kraju można wynająć samochód, będzie do tego potrzebne międzynarodowe prawo jazdy oraz karta kredytowa. Trzeba bardzo uważać, gdyż policja w Kostaryce jest restrykcyjna i pilnuje porządku na drogach. Nawet najmniejsze przekroczenie dozwolonej prędkości może skutkować dużym mandatem. O wiele bezpieczniej jest przemieszczać się między miastami autobusami lub pociągami.