Na północny wschód od Półwyspu Malajskiego, w pobliżu miasta Kota Bharu, leżą dwie małe wyspy, które tworzą Wyspy Perhentian. Są to: Perhentian Besar, większa i popularny wśród par i rodzin z dziećmi oraz Perhentian Kecil, mniejsza, ciesząca się popularnością wśród turystów o ograniczonym budżecie. Obie wyspy mają wiele miejsc noclegowych, od luksusowych ośrodków, które oferują apartamenty z klimatyzacją, do prostych domków, z zimną wodą i wentylatorem. Wyspy Perhentian są odwiedzane przez turystów głównie ze względu na doskonałe miejsca do nurkowania i snorkelingu. W większości przypadków można cieszyć się podwodnym światem tuż przy ośrodku, w którym wynajmujemy pokój.

Wodne atrakcje wysp Perhentian
Wyspy Perhentian otoczone są kilkoma punktami nurkowania. Możemy po prostu wypożyczyć sprzęt do nurkowania z wypożyczalni lub ośrodku, w którym mieszkamy i rozpocząć swój własny snorkeling w pobliżu. Jeśli chcemy poznać dalsze podwodne rejony, dołączmy do półudniowej lub całodniowej wycieczki. Kolory rafy i różnorodność ryb sprawiają, że można pływać w wodzie w górę iw dół przez wiele godzin i cały czas podziwiać inne krajobrazy. Jeżeli chcemy spotkać żółwie i trochę z nimi popływać, musimy upewnić się, że znajdziemy się między wyspami Besar i Kecil.


Jeśli lubimy odkrywać podwodny świat, nurkowanie z akwalungiem będzie wspaniałym doświadczeniem na Wyspach Perhentian. Wielu nurków odwiedza to miejsce raz za razem, by wciąż na nowo odkrywać tutejszą głębię. Życie morskie jest niezwykle obfite i oprócz wielu gatunków twardego i miękkiego korala, które tworzą kręgosłup podwodnych ekosystemów, można spodziewać się również spotkania z żółwiami, kilkoma gatunkami rekinów, makrelami, morenami i wieloma innymi rybami rafowymi. Widoczność w morzu jest dobra, ale nie tuż po sezonie monsunowym.

Inna atrakcja w Perhentian Islands to kajakarstwo morskie. Kajaki wypożyczymy bez problemu w wypożyczalniach. Możemy zrobić swoją własną wyprawę kajakową między wyspami. Woda jest zawsze spokojna, wygląda jak lustro, więc nie musimy się martwić się o nawigację wśród fal. A jeśli ramiona się nieco zmęczą, stańmy na chwilę, rozejrzyjmy się wokół. Podziwiajmy piękno krajobrazów… albo wskoczmy na chwilę do wody żeby się ochłodzić.

Kiedy najlepiej odwiedzić Perhentian Islands?
Od października do marca na wyspach trwa w najlepsze sezon monsunowy, który powoduje całkowite zatrzymanie całej aktywności turystycznej po wschodniej stronie półwyspu. Dzieje się tak, dlatego, że monsun potrafi być tutaj naprawdę bardzo ciężki. Większość ośrodków, na Perhentian Islands jest zamknięta w tych miesiącach, a prom kursujący między wyspami i kontynentem zawieszony. Czasem monsun zaczyna się trochę wcześniej, w innych latach znacznie później. Najlepszy czasem w ciągu roku, na odwiedzenie Perhentian są miesiące sierpień i wrzesień. Warunki pod wodą są zazwyczaj doskonałe (świetna widoczność). W ciągu tych miesięcy wyspy są zatłoczone przez turystów. Bez trudu zauważymy, że panuje właśnie szczytowy sezon. Jeśli chcemy cieszyć się zacisznymi plażami, powinniśmy odwiedzić wyspę raczej od kwietnia do czerwca.

Poruszanie się po wyspie
Podczas pobytu na Perhentian przekonamy się też szybko, że mamy nieco ograniczone możliwości, aby poruszać się po okolicy. Istnieje wiele "ścieżek" między poszczególnymi ośrodkami.Niełatwo jest chodzić między tymi obszarami. Tylko niektóre części wyspy są połączone chodnikami. Perhentian Besar ma drogę, która przecina wyspę. Mimo, że przebiega ona przez dżunglę, to dosyć łatwy sposób, aby dostać się z jednej strony wyspy na drugą. Nie ma dróg, w związku z tym nie ma również ruchu silnikowego. Najbardziej popularną formą transportu wokół wyspy jest taksówka wodna. Prawie wszędzie widać mieszkańców w niewielkich łodziach, którzy za drobną opłatą, dowiozą nas do ciekawych miejsc.

Konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc
Wyspy Perhentian stają się coraz bardziej popularne wśród turystów. W okresie szczytowym, od czerwca do września, ośrodki często są w pełni zarezerwowane. Gdy myślimy o wynajęciu pokoju w jakimś popularnym ośrodku, musimy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Tylko tak możemy być pewni, że miejsce będzie dostępne w dniu naszego przyjazdu. Większość popularnych kurortów akceptuje rezerwację po dokonaniu płatności. Wiele ośrodków akceptuje płatności kartą kredytową. Niestety, nie zawsze odbywa się to za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. Ośrodki, które nie oferują rozwiązania online, aby dokonać rezerwacji, korzystają z tradycyjnej i dosyć niebezpiecznej drogi. Musimy przesłać dane karty kredytowej za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faksem do ośrodka. Po otrzymaniu wszystkich szczegółów ośrodek potwierdza rezerwację.

Zainteresowała Cię perspektywa takiego wyjazdu? Koniecznie sprawdź szczegóły na http://planetescape.pl/oferta/malezja-azja-w-pigulce-wyspy-perenthiany-i-plantacje-herbaty/