Który z podróżników nie marzy o tym, by wybrać się na wyprawę do krajów Ameryki Południowej? Największym z państw jest roztańczona Brazylia, oferująca podróżnikom szereg wspaniałych atrakcji. W Brazylii nawet najbardziej wybredna osoba nie będzie się nudzić ani narzekać. Jak to możliwe? Każdy, kto lubi imprezy, atmosferę karnawału i szalone tańce powinien wybrać się do Rio de Janeiro. Osoby, które wolą odkrywać i wytyczać nowe szlaki, pokochają trekking po wymagającej i największej dżungli świata, Amazonii. Natomiast ci, którzy preferują raczej bierny odpoczynek, odnajdą się na rajskich plażach. Dla tych, którzy dobrze się czują tylko w wielkomiejskiej atmosferze idealnym miejscem będzie metropolia Sao Paulo. Jak przygotować się na podróż po Brazylii? Co chcielibyście wiedzieć o tym kraju? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Znakomitą ofertę na wyjazd do Brazylii znajdziesz na Planetescape.pl.

Jaka jest pogoda w Brazylii?
Terytorium Brazylii stanowi ponad 45% całej Ameryki Południowej, dlatego możemy się spodziewać różnorodnego klimatu. Wiele zależy od tego, w jaki region masz zamiar się udać, generalnie mamy do czynienia z wilgotnym klimatem tropikalnym. Czy w tropikach można zmarznąć? Zapewne większość z was bez myślenia wrzuciłaby do torby podróżnej same lekkie i letnie rzeczy. To dobry pomysł, jeśli chodzi o dzień, podczas którego temperatura utrzymuje się w ekstremalnie górnych granicach. Wilgotność powietrza także nie rozpieszcza, nawet podczas kilkuminutowego spaceru czujemy się jak w saunie, ale po kilku dniach można przywyknąć. Natomiast brazylijskie noce, zwłaszcza te w strefie tropików, należą do bardzo zimnych. Po upalnym dniu temperatura spada do 10 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna może wynieść nawet i 5 stopni! To ogromna różnica, dlatego warto zabrać ze sobą odzież termoaktywną i zupełnie zrezygnować z bawełnianych ubrań, jak wiadomo, bawełna chłonie wodę (i zapachy) niczym gąbka oraz długo schnie. Jeśli nie chcesz przebierać się co kilka godzin, przemyśl kwestię tkanin. Poza tym w Brazylii przyda ci się też duży i poręczny bidon na wodę, latarka i krem z wysokim filtrem UV. Jak przetrwać zimne noce? Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w ciepły śpiwór.

Garść informacji praktycznych
Po pierwsze, czy w Brazylii jest niebezpiecznie? Może to trochę naiwne pytanie, zwłaszcza, że o tym kraju mówi się jako o jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Chodzą też słuchy, że mało kto wraca z Brazylii bez przygód z kieszonkowcami lub poważniejszymi przestępstwami. Prawa, że kradzieże w biały dzień są na porządku dziennym, a największymi klubami czy restauracjami rządzi mafia. W Brazylii wg statystyk jest też całkiem spory odsetek morderstw. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa – nie nosić cennych rzeczy na wierzchu ani dużej ilości gotówki. Kradzieże mogą zdarzyć się gdziekolwiek. Jeśli chodzi o poważniejsze przestępstwa, podejdźmy do tego z dystansem – zdecydowana większość z nich to porachunki mafii i gangów, dlatego jako turyści możemy czuć się względnie bezpiecznie. Odradzamy samotne spacery po nocach.
Po drugie, napiwki. Brazylia to jeden z tych krajów, w których napiwki wliczone są w usługę i zwykle wynoszą one 10% rachunku. Na napiwek składa się obsługa przez kelnera oraz nakrycie stołu, czasem też przystawki. Jeśli napiwek nie zostanie nam doliczony, powinniśmy zostawić trochę pieniędzy na stole. Chcąc nie chcąc jesteśmy obserwowani.
Po trzecie, szczepienia. Podróżując po egzotycznych krajach zawsze musimy mieć na uwadze różne choroby. W przypadku Brazylii obowiązuje nas podstawowy zestaw szczepień, czyli dur brzuszny, błonica, tężec, wirusowe zapalenie wątroby A i B oraz choroby zakaźne. Jeśli mamy zamiar wjechać do Brazylii z krajów takich jak: Boliwia, Ekwador, Gujana Francuska, Kolumbia, Peru i Wenezuela, będzie nam potrzebne zaświadczenie, że zaszczepiliśmy się przeciwko żółtej febrze. Taką szczepionkę musimy wykonać kilka tygodni przed podróżą, jej koszt to ok. 200 złotych.

Co jedzą Brazylijczycy?
Porozmawiajmy trochę o brazylijskiej kuchni. Wiele mówi się o kuchni meksykańskiej, tymczasem kuchnia brazylijska jest równie zachęcająca! Na jej wpływ miały kuchnie indiańskie, europejskie (zwłaszcza francuska) i afrykańskie. Możemy się spodziewać wybuchowej mieszanki. Ponadto, z racji występowania klimatu tropikalnego w Brazylii natkniemy się na niespotykane w Polsce owoce – acai, pinhao czy guarana. Koniecznie spróbujcie przepysznych sałatek owocowych albo wyciskanych soków. Nierzadko takie owoce można zerwać z dziko rosnącego drzewa. Brazylijczycy są także znani z doskonałego doprawiania mięs, a ich specjalnością są mięsa z grilla, w szczególności wołowina. Dlatego jeśli zostaniecie zaproszeni na tego typu spotkanie, nie dajcie się długo namawiać. Brazylijczycy kochają też pić kawę, zwłaszcza bardzo słodką i z dodatkiem mleka. Intensywnością kawa zbliżona jest do włoskiego espresso, więc każdy kawosz koniecznie musi jej spróbować.