Dla wielu osób podróż do Indii ma symboliczne znaczenie – wraca się z niej jako podróżnik, a nie turysta. Bowiem w kraju, w którym mieszka ponad 1 miliard 2 miliony ludzi może Cię spotkać wszystko. Z Indiami jest tak, że albo się je pokocha od pierwszego wejrzenia, albo znienawidzi i zniechęci do nich na zawsze. Albo kojarzysz je z biedą i żebrzącymi dziećmi, albo z nieprzebranym bogactwem kulturowym i przyrodniczym. Dzisiaj opowiemy o podróży po Indiach, kraju-legendzie każdego podróżnika. Jeśli myślisz o wyprawie do Indii, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
A jeżeli poszukujesz najlepszych ofert podróżny - koniecznie sprawdź Planetescape.pl!
Krótka historia Indii
Według badań archeologicznych, pierwsze ślady bytności człowieka na tym kontynencie pochodzą nawet sprzed kilkunastu tysięcy lat. Z historii wiemy natomiast, że indyjskie ludy zostały częściowo podbite w VI wieku p.n.e przez perskiego władcę Dariusza I Wielkiego, a kilkaset lat później walczył z nimi sam Aleksander Macedoński. W czasach naszej ery, Wielcy Mongołowie dotarli do Indii wraz z religią islamską. Czasy Wielkich Mongołów upłynęły pod hasłem zjednoczenia się wszystkich mieszkańców kraju. W końcówce XV wieku do indyjskich wybrzeży dopłynął Vasco da Gama i dzięki temu zwraca uwagę reszty świata na to miejsce. Wielcy Mongołowie rządzili Indiami aż do XIX wieku, stworzyli oni potężne imperium oraz doskonale zarządzali handlem z krajami europejskimi. Kiedy rządy Mongołów zaczęły podupadać, subkontynentem zainteresowali się Brytyjczycy, którzy trwale odcisnęli swoje piętno w historii Indii. Brytyjczycy wprowadzili szereg reform gospodarczych mających na celu usprawnienie dotychczasowych systemów, bardzo dbali też o edukację mieszkańców, dzięki czemu powstało wiele uniwersytetów i placówek badawczych. Jednak Hindusi pragnęli niepodległości i pod przywództwem Mahatmy Gandhiego domagali się zmian. W 1947 roku Wielka Brytania oddała Indiom (i Pakistanowi) autonomię, a dziś Indie są największym demokratycznym krajem na Ziemi. W ich historii zapisały się wojny z Pakistanem i Chinami, wojny domowe, które przez lata rozbijały mieszkańców na oddzielne obozy oraz powstania niepodległościowe (np. o niepodległość Bangladeszu). Te wszystkie czynniki sprawiły, że dzisiaj, pomimo potęgi Indii, w różnych częściach kraju panuje niesamowita bieda i nierówność społeczna. Pozostaje pytanie, czy przy takiej ogromnej liczbie ludzi istnieje szansa, by scalić społeczeństwo?
Na własną rękę
Legenda podróży do Indii jest tak silna, że żaden szanujący się podróżnik nie chce skorzystać z kupienia zorganizowanej wycieczki. W końcu jeśli chce wybrać się w podróż życia, to musi to zrobić na własną rękę – i przeżyć te wszystkie (i jeszcze więcej) historie, o których opowiadają ci, którzy już tam byli. Historie dotyczą np. transportu publicznego, który w Indiach jest bardzo dobrze rozwinięty. Pociągi i autobusy międzymiastowe są powszechne, tanie, powolne i mało komfortowe. Dzieje się tak ze względu na przeludnienie kontynentu, bo w końcu ten miliard dwieście milionów ludzi plus setki tysięcy turystów muszą gdzieś mieszkać i się jakoś przemieszczać. Żaden z filmików, na których widziałeś ludzi siedzących na pociągu nie jest przekłamany. Wracając do tematu, czyli zorganizowania wycieczki na własną rękę - nie ma z tym najmniejszego problemu. Bilety z Polski do New Dehli (stolicy) kosztują około 2,5 tysiąca złotych. Tanie noclegi znajdziesz na każdym kroku. Niektórzy lecą do Indii jedynie z bagażem podręcznym, ponieważ koszty życia i podstawowych rzeczy są tu śmiesznie niskie. Skoro nie musisz mieć fortuny, by urządzić tutaj sobie wakacje na całkiem dobrym poziomie, jakie wyzwania postawi przed Tobą ten kraj? Być może powinieneś poszukać odpowiedzi na to pytanie na miejscu.
Od czego zacząć zwiedzanie?
Nie oszukujmy się, jadąc do Indii powinieneś mieć przygotowany jakiś plan. Indie są za wielkie, by całkowicie oddać się przygodzie i iść tam, gdzie nas poniosą nogi. Musisz wybrać chociaż region, po którym chcesz się poruszać. Zacznij od Agry, jednego z bardziej znanych indyjskich miast. Znanych, ponieważ właśnie tu znajduje się największa atrakcja, zjawiskowe Taj Mahal. Taj Mahal zostało zbudowane na cześć miłości i pamięci dla żony jednego z władców Wielkich Mongołów. Budowa trwała dwadzieścia dwa lata i pochłonęła niewyobrażalny majątek. Taj Mahal to arcydzieło architektury, pokrytego najszlachetniejszymi kamieniami i dekoracjami z czarnego marmuru. Sam widok może przyprawić o zawrót głowy! W Agrze warto odwiedzić także Czerwony Fort, wybudowany za czasów Akbara. Pierwotnie budynek miał służyć wojsku, jednak później stał się rezydencją. Dzisiaj stoi otworem przed wszystkimi podróżnikami.
lipca 14