Kraje Ameryki Południowej przyciągają swoją egzotycznością (i temperaturą) turystów z Europy i Azji jak magnes. Dziś porozmawiamy o podróżowaniu do Ekwadoru – dlaczego warto wybrać się na wakacje właśnie tam? Po pierwsze, dla ekwadorskich krajobrazów. Spędzenie nawet kilku dni w amazońskich dżunglach i lasach deszczowych będzie niezwykłym doświadczeniem dla kogoś, kto na co dzień pracuje przy biurku. Po drugie, wędrówka po Andach, jednych z najwyższych gór Ameryki Południowej. Po trzecie, zwiedzanie historycznych kolonialnych miasteczek i badanie pozostawionych przez europejskie kultury śladów. A poza tymi atrakcjami, zawsze można powylegiwać się na egzotycznych ekwadorskich plażach, w tym zawędrować aż na Galapagos, fantastyczne wulkaniczne wyspy, które słyną z niesamowitej fauny i flory. Jeśli jesteś zainteresowany podróżą do Ekwadoru, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Gdzie leży Ekwador? Podstawowe informacje geograficzne
Ekwador to jedno z państw Ameryki Łacińskiej, położone po jego północno-wschodniej stronie. Sąsiaduje z Peru i Kolumbią, znajduje się także w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, czyli terenie, na którym występuje szczególna aktywność wulkaniczna i częste trzęsienia ziemi. Najwyższy wulkan w Ekwadorze to Chimborazo, który mierzy aż 6268 m n.p.m., a Cotopaxi, drugi co do wielkości ma wysokość 5897 m n.p.m! Mówimy więc o naprawdę potężnych górach. Jednak większość kraju zajmują tereny nizinne i pasmo Andów. Linia brzegowa jest krótka, a infrastruktura nadmorska bardzo słabo rozwinięta. Do Ekwadoru należy też Archipelag Galapagos, na który składa się trzynaście większych i kilkadziesiąt mniejszych wysp (także pochodzenia wulkanicznego). To właśnie takie krajobrazy przyciągają tu każdego roku mnóstwo turystów. Jeśli chodzi o klimat, panuje tu klimat równikowy. Warto dodać, że ponad połowę terytorium Ekwadoru zajmują ogromne lasy równikowe, w których rosną fantastyczne i cenne drzewa, np. aromatyczne mahoniowce i kauczukowce. Ekwadorczycy utrzymują się głównie z rolnictwa, co można dostrzec podczas podróży.

Chcesz zobaczyć Ekwador na własne oczy? Sprawdź ofertę wyjazdu na  http://planetescape.pl/kraj/ekwador/!

Jakich dokumentów potrzebujemy, by dostać się do Ekwadoru?
Obywatele Rzeczpospolitej Polski zostali zwolnieni z posiadania wizy do Ekwadoru, jeśli cel wyjazdu jest wyłącznie turystyczny. Zostać na terenie kraju możemy 30 dni (z możliwością przedłużenia do 90 dni). Obowiązuje nas opłata lotniskowa przy wylocie za granicę z miast: z Quito - 40 USD od osoby, z Guayaquil - 26 USD. Jeśli chcemy polecieć do Ekwadoru w innym celu, konieczna będzie wizyta w konsulacie. Poza tym potrzebny nam jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz bilet powrotny do jakiegokolwiek innego kraju. Jeśli chcemy wypożyczyć i/lub jeździć samochodem na miejscu, przyda nam się międzynarodowe prawo jazdy (z polskim prawem jazdy do wglądu). Nie zapomnijmy także o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, to bardzo ważne podczas podróży w tak odległe zakątki świata! Dla własnego bezpieczeństwa zróbmy kopie wszystkich ważnych dokumentów i wyślijmy ją na maila do siebie lub bliskich.

Kwestia szczepionek
Czyli coś, o czym intensywnie myślą wszyscy podróżnicy. Przede wszystkim powinniśmy być zaszczepieni przeciw podstawowym chorobom – durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jeśli chodzi o Ekwador to zarażenie się tropikalną chorobą jest tutaj niskie, natomiast istnieje zagrożenie dengą i malarią – obie te choroby roznoszą komary. Szczepienie przeciw malarii trzeba skonsultować z lekarzem, natomiast nie ma żadnej szczepionki przeciwko dendze. Tę chorobę leczy się kiepsko w Europie, lepiej korzystać z lokalnych szpitali lub porad lekarzy, którzy mają doświadczenie. Generalnie uniknąć zarażenia tymi chorobami możemy poprzez odpowiedni ubiór (długie rękawy, długie spodnie) oraz stosowanie środków przeciw komarom. Warto rozważyć suplementację witaminą D, która może zmieniać skład naszego potu na mniej pachnący dla komarów. Poza tym, jeśli planujecie podróż po dzikich miejscach, trzeba przemyśleć szczepienie przeciw wściekliźnie.

Czy Ekwador jest bezpieczny?
Kraje Ameryki Południowej cieszą się złą sławą, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa. Napady i kradzieże stoją tu na porządku dziennym, więc trzeba się pilnować i nie nosić wszystkich swoich pieniędzy oraz cennych rzeczy w jednym miejscu. Poza tym Ekwador uchodzi za stosunkowo bezpieczne państwo do podróżowania. Ekwadorczycy to przyjaźnie nastawieni i gościnni ludzie, raczej nie mamy się czego obawiać z ich strony. Jeśli chodzi o podróżowanie po kraju, odradza się wycieczki w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał jeszcze konflikt zbrojny i dziś nadal możemy natrafić na miny przeciwpiechotne. Mówi się, że na granicy z Kolumbią istnieje ryzyko porwań. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Na co jeszcze trzeba uważać? Na wybieranie przewoźników - drogi w Ekwadorze są kiepskie i często położone w wysokich górach, więc lepiej jeździć dobrymi autobusami.