Marzenie o podróży do Indii ma w sobie coś magicznego i wyzwalającego – oczami wyobraźni odgrywamy świat, który jest zupełnym przeciwieństwem tego, co znamy na co dzień. Wiele podróżników decyduje się odbyć tą wycieczkę w samotności. Indie miliony lat temu były oddzielnym kontynentem, dziś będąc dla nas synonimem odkrywania swojej duchowej strony. W dzisiejszym artykule opowiemy o ciekawostkach o tym potężnym kraju, który od setek lat inspiruje podróżników, którzy chcą podbić świat. Serdecznie zapraszamy!

Sektrety indyjskiej flagi
Zastanawiacie się czasem, dlaczego dane kolory są przyporządkowane jakiemuś krajowi? Czy to przypadek, czy celowy zabieg? Indyjska flaga ma nawet swoją własną nazwę – Tiranga. Składa się z trzech kolorów, podzielonych na poziomych pasach, szafranowego, białego oraz zielonego. Żaden z tych kolorów nie znalazł się na Tirandze przypadkowo. Kolor szafranowy symbolizuje odwagę i poświęcenie, biały – prawdę i pokój, a zielony płodność i rycerskość. W różnych źródłach można też znaleźć inną interpretację kolorów flagi Indii, w której wszystkie symbolizują jakąś religię. Szafranowy hinduizm, zielony islam, a biel, która przebiega pomiędzy nimi, oznacza pojednanie. Jak wiadomo, wyznawcy hinduizmu i muzułmanie przez lata ze sobą walczyli, by w końcu dojść do porozumienia. Ale to nie wszystkie elementy indyjskiej flagi, bo w centralnej części znajdziemy buddyjską formę, Koło Dharmy, symbolizujący sprawiedliwość i prawa. Tiranga jest oficjalnym symbolem Indii od 1947 roku.



Hindusi: kilka faktów o tym ogromnym społeczeństwie
Szacuje się, że w Indiach mieszka ok. 1,339 miliarda ludzi. Dodając do tego miliony turystów, którzy każdego roku przemierzają ten kraj, robi się niezły tłum. Przeciętny Europejczyk na pewno poczuje się przytłoczony panującym tu chaosem, hałasem i rozgardiaszem. Będzie zaskoczony, że miejsca, do których jedzie, a które opisane były jako „mniej turystyczne” są w rzeczywistości „małymi” 40 milionowymi miastami. Zdecydowana większość mieszkańców Indii wyznaje hinduizm, podaje się, że jest to aż 80% społeczeństwa, co czyni Indie największym krajem na świecie pod względem wyznawania tej religii. Pozostałe religie to w ok. 14% muzułmanów, 2,5% chrześcijan, w tym niecały procent katolików, 0,2% prawosławnych. Ok. 1% Hindusów to buddyści, 0,5% animiści, a 0,7% mieszkańców nie deklaruje żadnej wiary. Oficjalnym językiem Indii jest hindi, chociaż mówi się tu w jego wielu dialektach. Język angielski pełni funkcję języka pomocniczego. Żeby było ciekawiej, w Indiach istnieje aż 21 języków konstytucyjnych (co nie dziwi biorąc pod uwagę liczbę ludności), w tym m. in. nepalski, tamilski, sanskryt, urdu czy bengalski. Jeśli chodzi o podział państwa, w Indiach jest 29 stanów, 6 terytoriów związkowych, a Delhi stanowi tzw. narodowe terytorium społeczne. Hindusi jako społeczeństwo uchodzą za niezwykle otwartych i ciekawych świata ludzi, którzy chętnie służą pomocą i chcą dowiedzieć się czegoś nowego o odwiedzających ich gościach. Być może dlatego wakacje w Indiach są na szczycie listy marzeń!

Indyjska etykieta
W poznawaniu innych kultur każdy aspekt życia jest fascynujący. Zacznijmy od najważniejszego – jedzenia! Kuchnia indyjska pachnie cudownymi mieszankami przypraw i zaprasza do poznawania nowych smaków. Jedząc w towarzystwie hindusów przeciętny Europejczyk będzie musiał nauczyć się kilku rzeczy – o ile w Chinach lub Japonii zaskoczy nas siorbanie jako znak zadowolenia z potrawy i na pewno zostaniemy pokonani przez jedzenie pałeczkami, to w Indiach panuje samowolka. Hindusi nie używają sztućców do spożywania posiłków, ale ważną rolę odgrywa ręka, którą jedzą – musi być to prawa ręka. Wg Hindusów, lewa ręka uważana jest za nieczystą, ponieważ używa się ją zamiast papieru toaletowego! Dlatego będąc w Indiach nie dotykajmy lewą ręką innych ludzi, na pewno odwdzięczą się tym samym. Inną ciekawą rzeczą o kulturze hinduskiej jest udzielanie odpowiedzi na pytania. Prawdziwy Hindus nigdy nie powie „nie”, ponieważ zabrania mu tego wychowanie. Budzi to spore problemy, zwłaszcza, jeśli jesteś turystą, który właśnie zgubił drogę. W takiej sytuacji prawdopodobnie Hindus udzieli Ci bardzo ogólnej odpowiedzi lub wskaże randomowy kierunek, dając jednak do zrozumienia, że nie ma pojęcia o co chodzi. Podróż do Indii z pewnością nauczy Cię prowadzenia dyplomatycznych rozmów! I ostatnia rzecz, o jakiej chcemy dziś powiedzieć, to hinduski kalendarz. Czy wiedzieliście, że w Indiach uznaje się aż sześć pór roku? Pozostałe dwie to monsun i przedświt.