Wiele osób wychodzi z założenia, że w Polsce nie ma nic ciekawego do zobaczenia i najlepsze miejsca na urlop to miejsca poza granicami naszego kraju. A już tym bardziej z dziećmi! O ile ciężko odmówić atrakcyjności niejednemu zagranicznemu kurortowi, o tyle często nie potrafimy w pełni docenić (albo po prostu nie jesteśmy świadomi) bogatej oferty turystycznej różnych polskich miejscowości. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim tekstem, w którym zwięźle opisujemy kilka najciekawszych propozycji na wakacje z dziećmi w Polsce.

Słońce i fale
Najbardziej klasyczna opcja to wyjazd nad wodę. Polskie morze nie zawsze wita nas ciepłą wodą, ale jeśli już uda nam się pogoda – zabawa jest zwykle przednia. Dla dzieci, które mieszkają daleko od morza zobaczenie jego ogromu, szczególnie pierwszy raz, jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Koniecznie trzeba też zbudować ogromny zamek z piasku na plaży! Nadmorskie miejscowości często mają wiele atrakcji dla dzieci – odbywa się tam dużo różnych festynów, pokazów, tu i ówdzie znajdziemy wesołe miasteczko. Zawsze dobrym pomysłem jest też wizyta na Helu (polecamy np. fokarium), czy w którejś z latarni morskich. A tym, którzy nie przepadają za polskim morzem polecamy piękne Mazury. Kilkudniowy rejs po którymś z tamtejszych jezior też będzie nie lada przygodą dla naszych małych urwisów!

Wśród szczytów
Na pierwszy rzut oka taka propozycja nie brzmi dla dziecka ciekawie – przecież to takie męczące i tyle się trzeba wspinać! Ale właśnie dzieciństwo to świetny czas na zaszczepienie w naszych pociechach miłości do gór i przyrody. Młodsze dzieciaki można nosić w specjalnych nosidełkach turystycznych, starsze jeszcze mogą nas zaskoczyć swoją werwą i ciekawością, która sprawi, że będą parły do przodu niczym małe kozice. Przygodę z górami można zacząć klasycznie w Tatrach (od jakiegoś krótkiego szlaku), ale również w pięknych Pieninach (szczególnie polecamy Trzy Korony i Sokolicę, a poza górami - spływ przełomem Dunajca lub rowerową przejażdżkę brzegiem rzeki) albo w fantazyjnych Górach Stołowych, należących do pasma Sudetów Środkowych. Wiadomo, nie każde dziecko pokocha góry, ale zawsze warto pokazać im i tę stronę naszego kraju – szczególnie, jeśli sami ją uwielbiamy.

Parki rozrywki i ciekawe muzea
Dzieciaki zwykle nie chcą oglądać wystaw rzeźb i obrazów. Zamiast tego, warto zabrać je np. do muzeum figur woskowych, zabawek czy np. do kopalni soli w Bochni lub Wieliczce. A może do tego jakiś ciekawy skansen, planetarium, turniej rycerski na którymś z zamków lub wizyta w prawdziwej osadzie historycznej? Nie każdy wie, że w Polsce znajduje się naprawdę ogromna ilość parków rozrywki. Rozsiane są po całym kraju i nie sposób wymienić ich wszystkich, dlatego wspomnimy tylko o kilku – ale polecamy zainteresować się tematem, bo chyba nie ma dzieci, których nie ucieszyłaby wizyta w takim miejscu! Blisko granicy województwa Małopolskiego i Śląskiego znajduje się kilka ciekawych parków – Energylandia i Zatorland w miejscowości Zator oraz Dinolandia i park miniatur w Inwałdzie. Dużą popularnością cieszy się również chorzowska Legendia, czy małopolski Rabkoland. A trochę bardziej na północ? Na przykład JuraPark w Bałtowie, trojanowska Farma Iluzji, Leonardia w Darłowie lub Łeba Park. I wiele, wiele innych!

Jak się okazuje, wakacje z dziećmi mogą być naprawdę wspaniałą przygodą dla całej rodziny, jeśli tylko znajdziemy takie miejsca, które trafią w zainteresowania naszych pociech. W końcu to my znamy je najlepiej. Bardzo możliwe, że znajdziemy tam też coś dla siebie. Taki wypad na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich!