Sumatra to jedna z najrzadziej odwiedzanych indonezyjskich wysp (dla przypomnienia: do kraju należy ok. 18 tysiąca wysp i wysepek!), ale też jedna z najatrakcyjniejszych. To szósta co do wielkości wyspa na świecie, porośnięta gęstymi dziewiczymi lasami deszczowymi. Nie znajdziesz tu okazałych świątyń znanych z Bali czy z Jawy ani żadnej metropolii z drapaczami chmur. To, czym Sumatra przyciąga podróżników, tkwi w jej naturalnych skarbach. Sumatra to kierunek na przygodowe wakacje marzeń, podczas których czekają Cię spływy na oponach po stromych jeziorach, rafting, wdrapywanie się na szczyty wulkanów i przedzieranie przez sumatrzańskie lasy w poszukiwaniu czerwonych orangutanów. Jedną z największych atrakcji tego regionu są także wioski Bataków – fascynującej grupy etnicznej, która zamieszkuje dżunglę. Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Sumatrę?

Powód numer jeden: by przeżyć wakacje poza utartym szlakiem
Jak już wspomnieliśmy, na Sumatrę nie zapuszcza się tzw. turysta masowy szukający jedynie pięknej plaży i luksusowego hotelu na cały pobyt. Oczywiście w takim trybie podróżowania nie ma nic ujmującego, wszak wszystko jest dla ludzi. Ci, którzy pragną przeżyć więcej i odkryć nieodkryte, na Sumatrze mogą poczuć się naprawdę wolni. Turystyka na tej wyspie wciąż jest w powijakach, dzięki czemu ma się szansę na zobaczenie autentycznej kultury i podejrzeć codzienne zwyczaje mieszkańców. Sumatrę można zwiedzać kawałek po kawałku, ale trasę, którą trzeba przejechać jest kilkugodzinna droga od jeziora Toba do Berestagi.

Jezioro Toba – zachwycające miejsce
Jezioro Toba (po indonezyjsku: Danau Toba) jest wielkim naturalnym-kaledrowym jeziorem na Sumatrze. Znajduje się w środkowej części północnej części wyspy, na wysokości około 900 metrów, jest długie na około 100 km i szerokie na 30 km. To największe jezioro w Indonezji oraz największe jezioro pochodzenia wulkanicznego na świecie. Toba powstało na skutek wybuchu superwulkanu, który miał miejsce szacunkowo 77 tysięcy lat temu. To wydarzenie spowodowało znaczną zmianę klimatu ziemskiego, doprowadzając do zimy tysiąclecia i zabijając większą część populacji. Większość ludzi mieszkających wokół jeziora Toba to etniczni Batakowie. Tradycyjne domy Bataków słyną z charakterystycznych dachów (które wyginają się w górę na każdym końcu, jak kadłub łodzi) i ich kolorowego wystroju. To właśnie te domy (tzw. longhouse'y)są głównym celem wizyt przyjezdnych. Można w nich spędzić noc i poznać bliżej lokalną rodzinę. Natomiast po wulkanicznej kaledrze można spacerować lub pływać wąskimi drewnianymi łodziami. Nie liczcie jednak na luksusowe warunki, bo w tych okolicach bardzo często wyłącza się prąd w nocy, a w pokojach zastaje się wyłącznie podstawowe wyposażenie.

Powód drugi: by zobaczyć orangutany sumatrzańskie
Tropikalne lasy deszczowe Parku Narodowego Gunung Lesuer otaczające Bukit Lawang (małą wioskę położoną około dwie godziny od stolicy – Medan) to jedno z niewielu miejsc na świecie, w których można jeszcze spotkać piękne rude orangutany. W zależności od czasu wycieczki na Sumatrze, można wybrać nawet kilkudniowe wędrówki po parku narodowym – do samego serca dżungli. Tam przy odrobinie szczęścia najwytrwalsi mają okazję karmić orangutany i podziwiać te sympatyczne małpy z bliska. Istnieje też możliwość zakwaterowania w samym środku dżungli, co jest niebywałym doświadczeniem, zwłaszcza o świcie. Oprócz orangutanów, las zamieszkują także makaki i gibony, a rośliną, na którą warto zwrócić uwagę są kwiaty lotosu. Pamiętajcie jednak, że to, co przywieźliście ze sobą do dżungli należy zabrać z powrotem – śmieci są ogromnym zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców dżungli.

Powód trzeci: aby wspiąć się na szczyt wulkanu
Na Sumatrze jest co najmniej kilka wulkanów, na które można się bezpiecznie wspiąć. Najpopularniejszym z nich jest Gunung Sibayak (2094 m n.p.m.), zapewniając wspaniałe widoki na Berastagi i okolicę. Gunung Sibayak przyciąga poszukiwaczy przygód, odkąd holenderscy kupcy po raz pierwszy osiedlili się w tym regionie na początku XX wieku. Szczyt można zdobyć zarówno z przewodnikiem (koszt wynajęcia to ok. 20 USD) lub samodzielnie (co nie znaczy, że samotnie!). Trekking najłatwiejszym szlakiem, czyli tym dostępnym od Berastagi, zajmuje ok. 3 godzin. Miłym akcentem podczas wędrówki może być wizyta w gorących źródłach, zabierzcie więc ze sobą stroje kąpielowe i ręczniki! Pomyślność trekkingu i zdobycie szczytu uzależnione jest głównie od pogody, którą koniecznie trzeba sprawdzić przed wycieczką. Wspomniany przez nas szlak nie jest bardzo wymagający kondycyjnie, a osoby o słabszej formie będą szły po prostu dłużej. Warto też zatrzymać się na dłużej w Berastagi i zwiedzić to urocze miasteczko, a w szczególności targi. Najpopularniejszym sprzedawanym tu owocem są marakuje.