Tajlandia, kraj, od którego wielu podróżników zaczyna swoją przygodę z odkrywaniem Azji Południowo-Wschodniej. Dlaczego dobrze jest zacząć swoje podróże od Tajlandii? Ogromna ilość przeróżnych atrakcji i zakwaterowania w każdej półce cenowej, legendarne jedzenie uliczne, metropolia Bangkoku i przyjazne społeczeństwo nastawione na turystykę – dzięki temu ktoś mniej doświadczony w egzotyce łatwiej odnajdzie się w tym kraju. Nie ma problemu z Internetem, płaceniem kartą, wymianą waluty, znalezieniem szpitala, gdzie przyjmuje anglojęzyczny lekarz czy zorganizowaniem transferu w dowolne miejsce na mapie Tajlandii. Jak przygotować wakacje w Tajlandii?

Samodzielnie czy z biurem podróży?
Z jednej strony Tajlandia sprzyja samodzielnemu odkrywaniu i grzechem jest spędzenie całego urlopu w jednym miejscu, uwięzionym w turystycznym kurorcie – a takie w większości oferty oferują popularne biura agencyjne. Z drugiej strony, mniejsze biura, w szczególności te, które specjalizują się w wakacjach szytych na miarę, mają programy wycieczek ze sprawdzonymi miejscami zakwaterowania, często u właścicieli czy firm, których znają osobiście. Dlatego pozornie prosta decyzja wymaga czasu i przeliczenia wakacyjnego budżetu. W Tajlandii można przeżyć fantastyczne wakacje przemieszczając się lokalnymi autobusami i promami oraz śpiąc w międzynarodowych hostelach lub niskobudżetowych pensjonatach. Można tu także znaleźć wysokiej jakości eleganckie i butikowe hotele, które posiadają tylko kilka pokoi dla gości – nie znajdziecie tu dzikich tłumów. Niektóre hotele oferują zakwaterowanie wyłącznie osobom powyżej 18-stego roku życia, co jest dobrym rozwiązaniem np. na podróż poślubną lub … samotną wyprawę. Decydując się na współpracę z biurem podróży, które samodzielnie przygotowuje każdą ofertę, macie szansę odkryć Tajlandię z zupełnie niespodziewanej strony.

Jaka jest najlepsza pora, by wybrać się na wakacje w Tajlandii?
W czasach globalnej zmiany klimatu coraz trudniej podążać za przyjętymi wcześniej sezonami. Dotyczy to także w Tajlandii, której najwyższy sezon przypada od listopada do marca, stąd ten kraj jest jednym z ulubionych kierunków Europejczyków i mieszkańców zachodu. Wówczas panuje tzw. sezon wysoki i pora sucha, dopiero co skończył się monsun, więc powietrze jest przyjemne, ryzyko opadów niewielkie, a temperatura wysoka, ale nie jest upalnie. Minusem wysokiego sezonu są święta Bożego Narodzenia i obchody Nowego Roku oraz później, bliżej lutego, Chińskiego Nowego Roku. Miejsca noclegowe są droższe, bo chętniej rezerwowane, a najważniejsze turystyczne obiekty – oblegane. Ceny rosną i utrzymują się na wysokim poziomie przez cały świąteczny okres, dlatego tym, którzy nie lubią tłumów, polecamy jednak podróż w listopadzie i od połowy stycznia, a później od połowy lutego do końca marca. Od kwietnia do czerwca zaczyna robić się bardzo gorąco i sucho. Średnia temperatura w stolicy kraju, Bangkoku wynosi ok. 30 stopni Celsjusza, i rzadko spada poniżej. Ale na obszarach nadmorskich naturalną klimatyzację zapewnia morska bryza, więc jeśli cel Waszych wakacji jest typowo wypoczynkowy, te miesiące są również dobre na podróż na wyspy położone w Zatoce Tajlandzkiej. Natomiast wrzesień i październik to świetne miesiące na odkrywanie północy Tajlandii – czyli parków narodowych i dżungli np. w Chiang Mai i Chiang Rai. Niski sezon przypada na miesiące od lipca do października, zaczynają się wtedy monsuny i pora deszczowa. Wiele z wysp zostaje odciętych od świata i zamkniętych (promy są nieczynne), padać potrafi tu od świtu do nocy. Tak jak jednak powiedzieliśmy, zmiany klimatu idą w nieoczekiwanym kierunku, dlatego nikogo nie dziwią opady np. na koniec września czy upały w styczniu. Planując wakacje w Tajlandii przede wszystkim trzeba się skupić na miejscach, które chcecie odwiedzić, długości i celowi pobytu. W takim przypadku pomogą Wam wyspecjalizowane biura podróży.

Szczepienia i choroby zakaźne w Tajlandii
W tej kwestii polecamy odwiedzić lekarza specjalistę od chorób zakaźnych lub lekarza podróży. Tajlandia jest łatwym krajem dla początkujących podróżników również ze względu niskiego prawdopodobieństwa zarażenia się malarią czy dengą (lub innymi chorobami przenoszonymi przez komary), co nie znaczy, że taka sytuacja na pewno się nie zdarzy. Podróżując do krajów Azji Południowo-Wschodniej warto sprawdzić, czy byliśmy już szczepieni przeciwko WZW A i B, tężcowi, błonicy i polio – tych chorób bowiem w prosty sposób możemy uniknąć. Jedzenie z ulicy jest bezpieczne w wypadku, gdy zostaje poddane obróbce cieplnej (smażone czy też gotowane we wrzątku), a wodę należy pić butelkowaną. Pamiętajcie o podstawowych zasadach higieny takich jak mycie rąk przed każdym posiłkiem i używanie żeli antybakteryjnych.