Jeśli nigdy do tej pory nie słyszałeś o couchsurfingu to na pewno będzie temat, który Cię zainteresuje. Na język polski w dosłownym tłumaczeniu można by ująć to zjawisko jako „surfująca kanapa/sofa” – i myślę, że jest to idealne odzwierciedlenie tego pojęcia. Couchsurfing to kanapa dla podróżników, którzy nie mają gdzie spać, a są otwarci na nowe znajomości oraz nową kulturę. Myślę, że to pewnego rodzaju odpowiednik pielgrzymowania – kiedy obcy ludzie otwierają nam swoje domy i pokoje i pozwalają w nich przenocować oraz zjeść z nimi posiłek lub spędzić czas. Couchsurfing to doskonały wytwór globalizacji, ponieważ dzięki temu portalowi oraz powszechnie Internetowi – ludzie na całym świecie mają ze sobą kontakt i mogą się dogadywać, umawiać na zwiedzenie – a żadne granice i bariery językowe powoli przestają istnieć. Innymi słowy couchsurfing to także oferta darmowego noclegu – ale każdy kto kiedykolwiek skorzystał z tej opcji doskonale zdaje sobie sprawę, że to o wiele więcej niż darmowe noclegi. Założyciel portalu internetowego jakim jest Couchsurfing jest Casey Fenton, który założył ten serwis 14 lat temu. Podczas dekady portal zebrał aż siedem milionów użytkowników ze 100 tysięcy państwa – a liczba ta ciągle rośnie!


Couchsurfing: jak to działa?
Aby zacząć swoją przygodę z couchsurfingiem wystarczy zalogować się na stronie couchsurfing.com. Po założeniu konta na tym serwisie musimy uzupełnić nasz profil o zdjęcie oraz wstępne informacje na nasz temat. W momencie zalogowania się na portalu możemy być potencjalnym gospodarzem lub czyimś gościem. Gdy uzupełniamy formularz rejestracyjni to jesteśmy proszeni o podanie swoich umiejętności oraz zalet. Ponadto pytają nas czy mamy możliwość przyjąć u siebie couchsurfera, a jeśli tak to jakie warunki domowe mamy mu do zaoferowania. Istnieje także możliwość zadeklarowania, że niestety nie posiadamy miejsca do noclegu, ale chętnie spędzimy nasz wolny czas z jakimś podróżnikiem – skoczymy z nim na obiad albo oprowadzimy po mieście. Ważne jest także, aby nasz profil budził zaufanie, dobrze więc jest napisać w jakich krajach byliśmy, czego oczekujemy od couchsurfingu oraz dać kilka swoich zdjęć, które nas uwiarygodnią. Na portalu jest także opcja dodawania komentarzy, a zasada jest taka, że im więcej ktoś posiada komentarzy tym większą ma szansę na to, aby znaleźć jakiegoś gościa lub gospodarza. Dlatego tak ważne jest również zostawienie opinii o każdym gospodarzu lub gościu – pozwoli nam to dowiedzieć się czegoś o danej osobie i będziemy wiedzieli czy chcemy u niej gościć lub ją do siebie zapraszać. Zwykle bywa też tak, że osobom którym najłatwiej jest znaleźć nocleg na tym portalu to kobiety lub pary mieszane, ponieważ budzą one większe zaufanie.

Podstawowe zasady, które obowiązują użytkowników Couchsurfingu
Musimy pamiętać o tym, aby nie nadużywać ludzkiej gościnności i warto dać odczuć gospodarzowi, że nie chodzi nam tylko oszczędzenie na noclegu, ale także o poznanie nowej osoby oraz kultury danego kraju. Należy być świadomym tego, że gdy ktoś wyraził zgodę, aby nas przyjąć to prawdopodobnie liczy na to, że będziemy chcieli nawiązać z nim kontakt, a nie tylko przespać się na jego kanapie jak jakiś intruz. Dlatego czasami wystarczy krótka rozmowa przy obiedzie, wyjście na kawę czy wieczorną imprezę – wspólne zwiedzanie miasta albo wypad na zakup. Cokolowiek, ważne, aby porozmawiać z gospodarzem i spróbować nawiązać nowe znajomości – bo taka jest główna idea couchsurfingu. W dobrym tonie jest także pozostawienie po sobie drobnego upieku w postaci chociażby pocztówki z naszego kraju czy jakieś przekąski albo alkoholu. Zadbajmy oto, aby ten upominek pozwolił wyrazić naszą wdzięczność za poświęcony czas oraz gościnę. Dzięki temu zostawimy po sobie dobre wrażenie i kto wie, może jeszcze kiedyś skorzystamy z usług tego gospodarza? Albo może on odwiedzi nas w naszym kraju?