Meksyk to piękny kraj, pełen bogatej historii i fascynującej kultury. Przede wszystkim zaś to ojczyzna niezwykłych, otwartych i zadowolonych z życia ludzi. Przedstawiamy kilka faktów na temat Meksyku, które warto znać wybierając się w podróż albo chcąc zabłysnąć przed znajomymi.

Ogromna powierzchnia
Meksyk może pochwalić się bardzo rozległą powierzchnią. I choć może jego terytorium wypada blado przy takich krajach, jak Kanada czy Stany Zjednoczone, to powierzchnia Meksyku jest większa, niż wszystkich krajów afrykańskich, a już z pewnością większa, niż niewielkich krajów europejskich. Obecnie pod względem wielkości terytorium Meksyk zajmuje trzynastą pozycję na świecie.

Warto wiedzieć, że Meksyk w XIX wieku był znacznie większy. Cofając się do roku 1821 znaleźlibyśmy się w jednym z największy terytorialnych imperiów świata. Częścią Meksyku były wówczas niektóre stany USA np. Texas, Arizona, Nowy Meksyk, Utah, Nevada czy Kalifornia. Jednak meksykańskie terytorium sięgało także daleko na południe. Gwatemala, Honduras, Salwador, Belize, Kostaryka i Nikaragua były częścią Meksyku. Ogólnie rzecz biorąc, Meksyk, był wtedy większy niż cała Unia Europejska. Gdyby istniał dzisiaj, byłby piątym największym krajem świata. Jednak ta dobra sytuacja nie trwała zbyt długo. Wkrótce kraj ten utracił większość ziem, które dzisiaj należą do rozmaitych krajów Ameryki Środkowej.

Najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej
Na pytanie, która uczelnia jest najstarszym uniwersytetem w Ameryce Północnej zapewne większość z nas odpowie bez zastanowienia: Harvard. Owszem Harvard to wiekowa instytucja. Został założony w 1636 roku. Jednak istnieje w Ameryce Północnej jeszcze starsza uczelnia. Jest nią Narodowy Uniwersytet Meksyku, z siedzibą w Mieście Meksyk, który został otwarty w 1553 roku! Nosił wówczas zupełnie inną nazwę: Królewski i Papieski Uniwersytet Nowej Hiszpanii. W przeciwieństwie do Harvardu nie dział jednak w sposób ciągły. Jego podwoje zostały zamknięte w 1867 roku i uniwersytet otwarto z powrotem dopiero po rewolucji.

Ponad 60 oficjalnych języków
Poprośmy swoich znajomych, aby wymienili oficjalny język Meksyku, a oni zapewne odpowiedzą „hiszpański". I będą mieli rację, ale tylko do pewnego stopnia. Chociaż hiszpański jest najczęściej używanym językiem urzędowym w Meksyku, to nie jedynym. Odkąd rząd przyjął ustawę o prawach językowych, ponad 60 rdzennych języków zostało uznanych za języki współinstytucjonalne.
Najpopularniejszym z nich jest z nich jest Nahuatl. Około 1,3 miliona osób mówi tym językiem imperium azteckiego, który kiedyś dominował w całym Meksyku. Ponad 700 000 osób używa języka Yucatec Maya, a kolejne pół miliona mówi Mixtec. Ponad to, prawie 7 milionów Meksykanów posługuje się językiem innym, niż hiszpański (choć większość jest dwujęzyczna). Co ciekawe, nie wszystkie języki urzędowe są tak powszechnie używane.

Najkrótsza prezydentura w historii świata
William Henry Harrison jest znany bardzo krótkiej prezydencji. Dziewiąty prezydent USA złapał zapalenie płuc w dniu inauguracji i zmarł miesiąc później. Ale nawet jego rządy trwały dłużej, niż trzydziestego czwartego prezydenta Meksyku. Pedro José Domingo de la Calzada Manuel María Lascuráin Paredes był prezydentem Meksyku zaledwie piętnaście minut. To wystarczyłoby zaledwie na wymówienie jego wszystkich imion i przeczytanie krótkiej notki biograficznej.

Powodem tak krótkiej prezydencji była szalona polityka Meksyku z czasów rewolucji. Generał Victoriano Huerta po prostu obalił prezydenta Madero w wyniku zamachu stanu. Zgodnie z konstytucją Meksyku władza miała zostać automatycznie przeniesiona w ręce ministra spraw zagranicznych lub ministra spraw wewnętrznych. W tym czasie Lascuráin był ministrem spraw zagranicznych. Aby zamach stanu wyglądał nieco korzystniej, Huerta przekonał rząd do mianowania prezydenta Lascuráina. Dwaj mężczyźni zawarli umowę, a po zaprzysiężeniu Lascuráin, mianował Huertę swoim ministrem spraw wewnętrznych i następnie zrezygnował. Automatyczne i zupełnie legalnie rządy objął Huerta.

Najmniejszy wulkan na świecie
Podczas, gdy inne kraje słyną z najwyższych na świecie wulkanów, Meksyk może poszczycić się wulkanem najmniejszym. Jest nim Cuexcomate najmniejszy wulkan w historii świata. Liczy zaledwie 13 metrów wysokości i w rzeczywistości jest gejzerem. Indianie w dawnych czasach traktowali go, jako lodówkę, przechowując w nim żywność. Dziś turyści mogą wejść do wnętrza wulkanu po kręconych schodach. Co ciekawe, w środku odbywają się również od czasu do czasu imprezy kulturalne.