Pomimo tego, że o Seszelach chodzi opinia jako o wyspiarskim kraju przeznaczonym głównie dla turystów o większym budżecie, całkiem miło można tam spędzić czas niekoniecznie posiadając dużo gotówki. Do Seszeli należy 115 dobrze skomunikowanych wysp, leżących na Oceanie Indyjskim i mających wyborowe sąsiedztwo – ok. 1600 kilometrów od Madagaskaru, a bliżej im do Mauritiusu i Malediwów. Dla kogo Seszele będą dobrym miejscem?

Dla miłośników słońca
Seszele leżą w strefie klimatu równikowego z dużym udziałem monsunowym. Oznacza to mniej więcej tyle, że temperatura przez cały rok nie spadnie poniżej 21 stopni Celsjusza, chociaż w miesiącach zimowych temperatura odczuwalna może być nieco niższa. Generalnie na Seszelach przez cały rok dopisuje słońce i okazjonalnymi opadami o różnej intensywności, a wyspy pokrywają bujne lasy tropikalne. Dla mieszkańców dosyć zimnej Europy, w szczególności środkowej i wschodniej, wyjazd na wyspy seszelskie będzie udany nawet w szczycie pory chłodnej, nie mówiąc już o gorączce sezonu letniego. Lepiej spakujcie krem z wysokim filtrem.

Planetescape.pl


Dla miłośników historii
Seszele posiadają stosunkowo krótką, ale za to barwną historię. Z dawnych źródeł wynika, że do X wieku wyspy były bezludne albo sporadycznie odwiedzane przez arabskich kupców, którzy jednak nie zdecydowali się tam osiedlić. Dopiero po około 600 latach zwróciła na nie uwagę Portugalia, lecz nie na długo, bo szybko stały się one ostoją różnych europejskich piratów, którzy chowali się tutaj na miesiące albo lata by uniknąć wyroków sądowych. Za prawomocne odkrycie Seszeli można uznać drugą połowę XVIII wieku, kiedy zaanektowała je Francja. Do dnia obecnego zdecydowana większość lokalnej ludności ma swoje korzenie wśród kolonizatorów francuskich, a sam język francuski jest jednym z trzech języków urzędowych. Sama nazwa, Seszele, wzięła swoje pochodzenie na cześć francuskiego ministra finansów – de Seschellesa. Także widać, jak duży wpływ na kształtowanie się kultury seszelskiej miała tradycja przywieziona z Francji. To jednak nie koniec historii, właśnie w tym miejscu zaczyna się zamieszanie – Seszele w kolejnych latach wpadały w ręce Brytyjczyków czy mieszkańców Mauritiusu, a XIX wiek sprowadził mnóstwo hindusów. Na początku XX wieku ten wyspiarski kraj zalała fala ludności arabskiej, by dopiero w 1975 uzyskać autonomię. Jak widać, przez setki lat trwania historii Seszeli, wymieszało się tu sporo różnorodnych kultur, co dało unikalną na skalę światową mieszankę. Z jednej strony Seszele to kraj egzotyczny, w którym wiecznie świeci słońce, a z drugiej na ulicach miast poczujemy się jak w Europie. Bardzo ciekawy wydaje się być plan wycieczki po Seszelach śladami europejskich kolonizatorów w kontraście do kultury wytworzonej już na wyspach. Na pewno kontekstów i pomysłów na zwiedzanie wam nie zabraknie.

Dla miłośników kuchni świata
A w szczególności tradycyjnej, kreolskiej kuchni. Kuchnia seszelska jest dosyć podobna do kuchni karaibskiej, chociaż kształtowała się z silnymi wpływami europejskimi. Jej podstawą jest ryż, który podaje się praktycznie do każdej potrawy. Jak można się domyśleć, w daniach nie zabraknie świeżych warzyw i owoców (a przy tym gatunków, o których nawet nie mamy pojęcia) oraz owoców morza. Do ulubionych potraw mieszkańców Seszeli należą ryby przyrządzane na bazie mleka kokosowego i z bananami. Popularnością wśród turystów niezmiennie cieszy się zupa z muszelek, a do zaskakujących dań zaliczymy potrawy z nietoperza czy żab. Ludność kreolska znana jest również z przygotowywania wybornego rumu, a ulubionym alkoholem jest piwo. Jeśli nie możecie się doczekać wyprawy na Seszele, podpowiadamy jeden przepis, który sprawdzi się doskonale na naszych polskich stołach – na kreolską zupę kokosową. Lista składników jest prosta, potrzebujemy trawy cytrynowej, pieczarek, imbiru, pomidorów, papryczki chili, kurczaka, mleczka kokosowego, soku z cytryny, sosu sojowego i trochę kolendry. Dla turystów, którzy obawiają się o swoje żołądki - kuchnia kreolska nie powinna być dla nas "szokiem", ale warto zabrać ze sobą coś na trawienie.

Dla miłośników kultury kreolskiej
Oprócz pysznej kuchni, Kreole posiadają fascynującą kulturę. Są znani z niezwykle pogodnego podejścia do życia oraz zamiłowania do tańca. Czas na Seszelach płynie zupełnie inaczej niż w Europie i ludzie nie gonią uparcie za karierą i pieniędzmi. Do legend przeszły już opowieści o systemie biurokratycznym na Seszelach i luźnym podejściu do grafiku. Jeśli chcesz się oderwać od znanej ci rzeczywistości, Seszele to będzie miejsce dla ciebie!