Machu Picchu, święte miasto Inków budzi wiele kontrowersji i otoczone jest nimbem tajemnicy. To miejsce pobudza wyobraźnię i skłania do tworzenia legend na jego temat. Istnieje jednak kilka niezaprzeczalnych faktów z nim związanych. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

O odkrywcach Machu Picchu słów kilka
Istnieje kilka teorii dotyczących odkrycia Machu Picchu. Najpopularniejsza głosi, że Machu Picchu odkrył wykładowca akademicki i naukowiec Hiram Bingham III. Jako, że najbardziej sensacyjnych odkryć dokonuje się przypadkiem, Bingham wcale nie poszukiwał świętej doliny Inków. Jego cel był zupełnie inny. Zorganizował on wyprawę w rejony zabytkowego sanktuarium, aby odnaleźć ostatnią stolicę Inków, czyli Vilcabambę.

Według innej teorii Machu Picchu zostało odkryte przez Niemca Augusta Bernsa. Pozostawił on po sobie szereg listów, które bardzo dokładnie wskazywały położenie świętego miasta Inków. Niestety stały się także poważnym dowodem obciążającym niemieckiego przemysłowca. Opisał on w nich tajny układ z władzami Peru, które w zamian za 10 % zysków, pozwoliły na regularną grabież doliny. Z grobowców zniknęła między innymi kosztowna biżuteria, która została następnie sprzedana w Europie.

Wierzenia mieszkańców Machu Picchu
Inkowie wierzyli, że ziemia była dziełem ludzi, a nie bogów. Bogowie natomiast wynagrodzili sowicie trud włożony w jej stworzenie, ofiarowując ludziom zwierzęta. Istniał jednak pewien warunek. Zwierzęta miały pozostać w Machu Picchu jedynie wówczas, gdy Inkowie będą pamiętać o oddawaniu czci poszczególnym bóstwom. Stąd konieczność składania ofiar podczas ustanowionych świąt. Gdyby Inkowie zaprzestali tych praktyk, miała ich spotkać sroga kara, w postaci kataklizmów nawiedzających ich ziemie.

Według wierzeń mieszkańców Świętej Doliny ludzie również należeli kiedyś do bogów. Byli jednak słabsi, niż inne bóstwa. Oczywiście, zapragnęli jednak zyskać władzę nad światem i innymi bogami. W tym momencie wkroczył Wirakocza, czyli stwórca świata, będący ojcem słońca i księżyca. Karząc ludzi za pychę strącił ich w otchłań. Spadając chwytali oni ziarenka piasku. W ten sposób miała powstać Ziemia.

Tajemnicze budowle Machu Picchu
Machu Picchu rozbudza wyobraźnię między innymi za sprawą niesamowitych budowli, które na terenie Świętej Doliny stworzyli Inkowie. Co ciekawe, do ich budowy nie została użyta żadna zaprawa. Mimo to, do dziś zachowały się w doskonałym stanie. Inkowie nie mieli do pomocy również zwierząt, ani koła, które zostało wynalezione później. Powstaje, zatem pytanie, w jaki sposób inkascy budowniczy dopasowywali do siebie bloki jasnego granitu tak, że powstała idealna pod każdym względem i niezwykle precyzyjna konstrukcja? Wielu widzi w tym oddziaływanie sił nadprzyrodzonych.

Ogromna rola fontann
Wśród Inków woda otaczana była wyjątkową czcią. Uważana była za ogromny dar dla ludzi. Na obszarze Machu Picchu miejscami kultu stały się, zatem fontanny. Było ich tu bardzo dużo. W najważniejszej znajdowała się woda deszczowa, która spływając do specjalnego kanału dzieliła się następnie na dwa strumienie. Podobnie, jak skomplikowane były budowle w Świętej Dolinie, tak równie skomplikowany był system wodny miasta, stworzony częściowo pod ziemią. Jest on dowodem na zaskakująco szeroką wiedzę inżynierską Inków. Wszak, gdy miasto zostało opuszczone, system ten nie przestał działać.

To tylko jedne z wielu tajemnic, które od lat fascynują badaczy z całego świata. Zresztą nie tylko naukowcy są zainteresowani Machu Picchu. Tematem tym pasjonują się także zwykli ludzie.