Miłośnicy nurkowania mogą przebierać w niezwykle interesujących ofertach turystycznych skierowanych właśnie do nich. Biura turystyczne dbają o nurków proponując im wyjazdy nurkowe w trakcie, których odkrywać można najpiękniejsze zakątki podwodnego świata. Oczywiście, najpopularniejsze kierunki takich wypraw, a więc Egipt, Teneryfa czy Malta są bardzo intensywnie oblegane, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Warto zastanowić się nad wybraniem bardziej niestandardowych ofert, które kierują do nas mniej znane, ale równie malownicze kraje. Jednym z nich jest z pewnością Birma.

Niewiele miejsc oferuje tak fantastyczne podwodne przygody. Niewiarygodne ilości kolorowych miękkich koralowców, niesamowite laguny i fascynujące jaskinie, nietknięte wyspy o równie nietkniętych plażach i możliwość odkrywania nowych miejsc nurkowych, wktórych nikt jeszcze nie zanurkował. Dlatego właśnie warto wyjechać do Birmy.

Piękno Archipelagu Mergui
Archipelag Mergui składający się z ponad 800 wysp na Morzu Adamańskim odkrywa przed nami bajeczny, kolorowy świat. Tutejsze nurkowiska zostały otwarte dla turystów dopiero w 1997 roku, a rafy koralowe są w świetnej kondycji. Safari rozpoczyna się i kończy w Tajlandii. Nie ma innego sposobu dotarcia do nurkowiska. Tajskie łodzie bezpiecznie i w dosyć komfortowych warunkach dostarczą nas na miejsce. Zanim przekroczymy granicę z Birmą poznamy tajskie nurkowiska Richelieu Rock oraz Suriny. Dopiero po przejściu odprawy paszportowej będą czekały na nas egzotyczne, dzikie wyspy Mergui oraz ekscytujące miejsca do nurkowania.

Pierwszym będzie Czarna Skała (Black Rock), a naszym głównym celem płaszczki, rekiny oraz rekin wielorybi. To niezwykle popularne miejsce wśród wszystkich nurków. Doceniają je zarówno uczestnicy safari, jak i sami przewodnicy. Ta samotna skała znajdująca się w znacznym oddaleniu od innych miejsc to dla ryb prawdziwa oaza spokoju. Doskonałe miejsce zarówno do odpoczynku, jak i polowania. Występują tutaj duże ilości niezwykłych diabłów morskich, manty, orlenie i wiele rozmaitych gatunków płaszczek. Na piasku drzemki urządzają sobie rekiny lamparcie. Wypływając bardziej na głębiny zobaczymy barakudy w trakcie polowań. Największe osobniki mają nawet pół metra długości. Sieją postrach wśród mniejszych gatunków ryb. Nawet człowiek czuje respekt, gdy musi zmierzyć się z nimi oko w oko. Południowy kraniec Black Rock to z kolei idealne miejsce do obserwowania najpiękniejszych miękkich koralowców. Mnóstwo tu typowych ryb rafowych np. ustniczek, wargaczy, błazenków, a także małych skorupiaków oraz ślimaków nagoskrzelich. Spotyka się również rekiny rafowe, skrzydlice, niekiedy żarłacze.

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas safari jest Jaskinia Rekinów (Shark Cave), zlokalizowana 2 km na północ od wyspy Great Swinton. Tworzą ją trzy skały nagie nad powierzchnią wody, natomiast pod wodą zaskakujące różnorodnością morskich stworzeń. Jaskinia jest domem niegroźnego gatunku rekinów – tawroszy. Do jaskini można wejść tuż pod powierzchnią wody, ale jeszcze przed wejściem staniemy się świadkiem polowań większych drapieżników na mniejsze rybki oraz skorupiaki. Sama jaskinia liczy 20 metrów długości. Pokrywają ją koralowce oraz gąbki, sprawiając wrażenie miękkiego, delikatnego wnętrza. W szczelinach skał mieszkają langusty i krewetki. Dostęp światła jest nieco ograniczony. Jeżeli zatem pragniemy podziwiać pięknie ukształtowane skały albo obserwować żyjątka w szczelinach, warto zabrać ze sobą latarkę. Podczas nurkowania nocnego mamy także okazję zobaczyć kraby.

Następny, ciekawy przystanek na naszej drodze to Wysoka Skała (High Rock). To nurkowisko łatwo rozpoznać jeszcze z łodzi. Na wystającej z morza skale rośnie jedno, jedyne drzewo. Pod wodą zaś już od pierwszych chwil zanurzenia zobaczymy duże ławice lucjanów, barakud i ryb z rodziny tuńczykowatych. Ciekawość wzbudzają zawsze kolorowe rogatnice, które strzegą swoich terytoriów. Niewielkie ławice wiewiórczaków znajdują schronienie pod wyłomami skalnymi lub większymi koralami. Z kolei skrzydlice i graniki przyczajają się tu na swoje ofiary. Na pisaku wylegują się skorpeny i szkaradnice. Aż trudno je zobaczyć, tak bardzo zlewają się z tłem. Skały pokrywają pomarańczowe i zielone koralowce, ukwiały oraz gąbki. To fantastyczne tło dla langust, które rozpoznamy z łatwością po charakterystycznych wąsach. Ten teren zamieszkują też różne odmiany muren, krewetki i popularne tawrosze. W bardziej ustronnych miejscach mamy szansę spotkać koniki morskie.

To prawdziwie bajkowy świat. Nieznany, piękny, zaskakujący. Tu zderzymy się z dziką i nieokiełznaną przez człowieka naturą.