Wakacje w Meksyku bez wątpienia będą przygodą życia. W tym ogromnym kraju każdy odkryje w sobie żyłkę zdobywcy nowych lądów i zapragnie zwiedzić Półwysep Jukatan i ruiny majańskich przodków czy stolicę Meksyku, Mexico City, po której niegdyś chodzili Aztekowie. Któż by nie chciał spróbować wszystkich specjałów meksykańskiej kuchni prosto z lokalnej knajpy, w której przy stolikach zasiadają panowie ubrani w sombrero i z ukulele w rękach? Albo przejść się kolonialnymi uliczkami i posłuchać emocjonalnych hiszpańskich dialogów? Meksyk może pochłonąć bez reszty, dlatego na taką wycieczkę trzeba się dobrze przygotować. Jak to zrobić?

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Meksyku?
Bez wątpienia najlepszą porą na wycieczkę do Meksyku jest czas europejskiej jesieni i zimy, czyli między październikiem i kwietniem, podczas pory suchej. Meksyk leży w strefie równikowej i zwrotnikowej, a na Półwyspie Jukatan panuje klimat tropikalny. Pora deszczowa nie jest bardzo uciążliwa, ponieważ ulewy są krótkie i intensywne. Zagrożeniem natomiast mogą być huragany, które od czasu do czasu nawiedzają wybrzeża. Stąd lepiej zdecydować się na podróż w porze suchej. Wówczas temperatura oscyluje w okolicach 25 stopni C., można bez przeszkód zwiedzać i odpoczywać na Riwierze Majańskiej. Najcieplejszymi miesiącami w Meksyku jest lipiec i sierpień, kiedy to temperatury wędrują nawet do 40 stopni C., jest bardzo wilgotno i parno. Przed zarezerwowaniem biletów lotniczych warto zerknąć na najważniejsze meksykańskie święta, bo wtedy ceny mogą być najwyższe, a najlepsze miejsca na zakwaterowanie – niedostępne.

Potrzebne dokumenty
Obywatele Polscy nie mają obowiązku posiadania wizy turystycznej. Pobyt w Meksyku nie może przekroczyć 180 dni (czyli 6 miesięcy), a najważniejszym dokumentem jest ważny co najmniej 6 miesięcy paszport (chociaż nie jest to uregulowane przepisami, jednak celnicy mogą tego oczekiwać). Zdarza się, że urzędnicy mogą poprosić o okazanie biletu powrotnego lub zadeklarowania możliwości utrzymania się podczas całego wyjazdu. Warto wcześniej pomyśleć o kopiach swoich dokumentów w razie nieprzewidzianej sytuacji, podobnie jak w przypadku wykupienia dobrej polisy ubezpieczeniowej.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?
Ta kwestia spędza sen z powiek niejednemu podróżnikowi, biorąc pod uwagę medialny przekaz, jaki serwują nam telewizje czy filmy, wątpliwości są uzasadnione. Jednak rzeczywistość wygląda zgoła inaczej – w miejscach bardzo turystycznych, czyli np. na Półwyspie Jukatan, jest bardzo bezpiecznie. Polskie MSZ nie rekomenduje podróży w regiony takie jak: Chihuahua, Coahuila, Colima, Durango, Guerrero, Michoacán, Nuevo León, Sinaloa, Sonora czy Tamaulipas (z wyjątkami odnośnie miast). Nie są to regiony należące do tzw. głównego szlaku, więc na wakacje w Meksyku można pojechać ze spokojną głową. Trzeba zachować rozsądek, bo tak jak na całym świecie, zdarzają się tu kradzieże (szczególnie poluje się na portfele i elektronikę), nie chodzić samotnie wieczorami po nieoświetlonych uliczkach i nie obnosić się z cennymi rzeczami. Co ciekawe, w Meksyku można spotkać naprawdę sporo samotnych podróżników i podróżniczek. Nie ma w tym nic dziwnego!

Szczepienia i choroby
W Meksyku nie ma szczepień obowiązkowych, natomiast trzeba zwrócić uwagę na szczepienia zalecane. Jeśli planujecie wycieczkę w mniej uczęszczane tereny, warto przyjąć profilaktyczną dawkę wścieklizny. Wizyta u lekarza medycyny podróży to także dobry pomysł – można z nim skonsultować całą książeczkę szczepień i ewentualnie się na coś odszczepić. Taka wizyta powinna mieć miejsce na 4-6 tygodni przed podróżą, bo niektóre szczepienia wymagają podwójnej dawki. Planując przedzieranie się przez dżunglę, trzeba wziąć pod uwagę komary i choroby, które przenoszą, np. malarię czy dengę. Najlepiej stosować środki profilaktyczne, takie jak ubieranie długich rękawów i długich nogawek, spanie pod moskitierą czy stosowanie DEET czy innych odstraszaczy.

Co spakować na wycieczkę do Meksyku?
Na pewno trzeba zabrać ze sobą dobre kremy z filtrem UV, bo słońce na innej szerokości geograficznej może nas nieźle poparzyć. Przyda się czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Szczególnie chronić należy pieprzyki i znamiona. Do bagażu podręcznego spakujcie też apteczki z najpotrzebniejszymi lekami: przeciwgorączkowymi, przeciw biegunce, przeciwzapalnymi, waciki z alkoholem do przemywania zadrapań i dezynfekcji oraz elektrolity. Zawsze można zabrać też trochę drobiazgów z Polski, którymi można podzielić się ze spotkanymi po drodze ludźmi. Polskie czekolady czy wódki smakowe na pewno znajdą swoich fanów na meksykańskim gruncie. Pamiętajcie też, że w Meksyku należy pić wyłącznie wodę butelkowaną.