, niewielki, bo zaledwie ponad dwumilionowy kraj położony w Afryce Południowym, stał się coraz częstszym celem podróżników i turystów. Namibia znana jest głównie z kilku ciekawych atrakcji przyrodniczych – to właśnie tutaj znajduje się najstarsza pustynia na świecie, Namib (szacowana na 80 milionów lat), o której mówi się, że jest także najbardziej suchą spośród wszystkich pustyń Ziemi. W Parku Narodowym Namib Naukluft można także podziwiać największą, bo aż 340 metrową wydmę na świecie. Poza tym, w Namibii znajdziemy także inne wyjątkowe zjawisko, największy znany na świecie żelazny meteoryt. Szacuje się, że waży 60 ton i nikt nie wie, w jaki sposób spadł na naszą planetę bez żadnego uszkodzenia. Być może ze względu na opływowy kształt – zdania są podzielone. Nie trzeba dodawać, że Namibia to wyjątkowy kraj, do którego warto się wybrać na wakacje. Co trzeba wiedzieć o Namibii?

Planetescape.pl

Historia Namibii
Pierwszym ludem, którzy zamieszkiwał Namibię, a zarazem prawdopodobnie najstarsza na Ziemi rasa, byli Buszmeni. Szacuje się, że przypadało to na czas pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Po Buszmenach przyszli Hotentoci, a dopiero XVII wiek przyniósł plemienia ludu Bantu. Nowi przybysze wywołali wiele krwawych konfliktów, które do dziś mają miejsce w głębokich i niedotkniętych przez cywilizację terenach Czarnego Lądu. Pierwsi do Afryki Południowej zawitali Portugalczycy, a zaraz po nich Holendrzy, Wielka Brytania i Niemcy, którzy przez lata toczyli boje o hegemonię. Do dziś w Namibii pozostały ślady niemieckich osad czy zabudowań brytyjskich. Kiedy w 1908 roku odkryto tutaj złoża diamentów, wybuchły prawdziwe wojny. Namibia była okupowana przez Związek Południowej Afryki, stacjonowały tu także wojska z USA i Kuby. W 1990 uchwalono konstutucję i Namibia uzyskała niepodległość, wchodząc w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i ONZ. Oczywiście, to wielki skrót najważniejszych dla losów kraju wydarzeń - aby uświadomić, że Namibia jeszcze nie tak dawno temu borykała się z olbrzymimi problemami.

Ludzie i kultura
Obecnie Buszmeni, pierwszy lud zasiedlający Namibię, liczą ok. 80 tysięcy przedstawicieli. Zasiedlają nie tylko Namibię, ale także okoliczne kraje – Angolę, Zimbabwe i Bostwanę. To właśnie wizyta w ich wiosce jest marzeniem wielu podróżników i antropologów kultury. Buszmeni posługują się niesamowitymi językami z rodziny khoisan, należącymi do grupy tzw. Języków mlaskowych. Prowadzą oni koczowniczy tryb życia, przez co trudno im się rozwijać jako społeczeństwu. Buszmeni posiadają fascynującą kulturę i warto wybrać się na wakacje w Namibii także ze względu na nich. Poza nimi tereny zamieszkują inne mniejszości etniczne, np. ludy Owambo, Herero, Koloredzi czy Afrykanerzy, biali mieszkańcy Afryki, potomkowie holenderskich, niemieckich i francuskich kolonizatorów. O tych plemionach możemy obejrzeć wiele świetnych filmów dokumentalnych, a poznanie ich być może da nam inną perspektywę na całą rasę ludzką. Mieszkańcy Namibii są raczej pozytywnie nastawieni na przybyszów z odległych krain, wiadomo jednak, że trzeba ściśle przestrzegać ich praw obyczajowych i traktować z szacunkiem. Może się zdarzyć, że nie zawsze będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie - ale zwykle nie ma problemu ze znalezieniem noclegu w wiosce, jeśli ktoś pragnie poznać plemię "od kuchni".

Bardziej turystyczna strona
Namibia oczywiście posiada turystyczne resorty i infrastrukturę przystosowaną dla osób, które chcą tu po prostu spędzić wakacje. Językiem urzędowym kraju jest język angielski, więc nie powinno być problemów z dogadaniem się.