Czy zastanawiałeś się kiedyś, by wybrać się na wakacje do odległej Birmy? Doświadczeni podróżnicy zgodnie utrzymują, że Myanmar – inna nazwa tego kraju – to jedno z najpiękniejszych miejsc na całym globie. Piękny, a zarazem tajemniczy, gdyż przez wiele lat dostępny był jedynie dla nielicznych przez różne polityczne utargi. Fascynująca kultura i sztuka Birmańczyków została zapomniana dla świata, a wewnątrz kraju toczyły się krwawe bitwy i zapadały niesprawiedliwe wyroki sądowe. Wielu podróżników do dziś rezygnuje z odwiedzin Birmy, tłumaczą, że nie chcą wspierać reżimu. Z drugiej jednak strony Birma otwiera się na turystów, pomimo tego, że nadal nasz każdy krok obserwuje wojsko. Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Dziś postaramy się opowiedzieć, dlaczego powinieneś odwiedzić Birmę. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

http://planetescape.pl/kraj/birma/

Kilka ważnych faktów z historii Birmy
Aby lepiej zrozumieć codzienność ludzi mieszkających w danym miejscu, trzeba chociaż trochę zagłębić się w historię narodu. Dlatego zaczniemy od streszczenia kilku istotnych faktów z historii Birmy i Birmańczyków. Wiele podróżników przybywa tu, by badać rozwój kultur na terytorium Birmy – setki lat przed naszą erą rozwijało się tu obok siebie wiele królestw, na które składały się grupy emigrantów z całego świata, np. Indii. Niektórzy z nich, jak Hindusi, bardzo szybko zasymilowali się z lokalnymi ludami tworząc królestwo Pagan, które władało nad ludnością Monów, Pju i Szanów. Działo się to w okolicach XII wieku, kiedy Pagan upadło pokonane przez wrogich Chińczyków. W XVI wieku powstało Drugie Imperium Birmańskie, które w tamtym czasie było najpotężniejszym państwem w Azji – podbiło m. in. tajską Ayuttahayę (pierwszą stolicę dawnego państwa Syjam) i wiele innych okolicznych terenów. XIX wiek przyniósł Birmie spóźniony kolonializm i wojny z Wielką Brytanią, która mieszała się w losy chyba wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej (oprócz Tajlandii). Birma przegrała z Brytyjczykami i przez długi czas była pod ich okupacją, a II wojna światowa sprowadziła na nich Japończyków. Władze Myanmaru postanowiły sprzymierzyć się z aliantami przeciwko Japonii, dzięki czemu kraj doczekał się uzyskania niepodległości. Nie był to jednak ostateczny sukces. Birmę Birmę od środka wykańczały konflikty między różnymi grupami etnicznymi, które niegdyś tworzyły się obok siebie. W 1962 w Birmie został przeprowadzony zamach stanu, który wprowadził rządy junty wojskowej – co było jednym z głównych powodów zamknięcia się państwa na świat i odizolowania społecznego. Upadła cała gospodarka i przemysł, zapanował terror i reżim. Sytuacja w Birmie budziła wiele wątpliwości, buntów i reakcji, zarówno wewnątrz państwa, jak i na arenie międzynarodowej. Dzisiaj, tak jak już wspomnieliśmy, Birma stara się odbudować gospodarkę i otworzyła drzwi turystom. Dostać się do Birmy można jedynie drogą lotniczą, a samoloty obsługują zaledwie dwie linie lotnicze. Dostęp drogą lądową jest praktycznie niemożliwy dla osoby podróżującej. Jak się tam dostać?

Jak się dostać do Birmy
Jak już wspomnieliśmy wyżej, nie ma specjalnego wyboru. Sprawdzonym sposobem na przekroczenie granicy jest kupienie biletu lotniczego do Yangon, dawnej stolicy i zarazem największego miasta Myanmaru. Tylko tutaj działa lotnisko międzynarodowe. Do Yangon można się dostać z Bangkoku (w Tajlandii), Kalkuty (z Indii) i Dhaki (Bangladeszu). Poza tym milej widziane jest wykupienie wycieczki z birmańskiej agencji turystycznej, wtedy władze mają pewność, że przybywasz do kraju wyłącznie w celu turystycznym. Istnieje sposób na przekroczenie granicy Birmy drogą lądową, od strony Tajlandii, ale można przebywać na terenie państwa tylko jeden dzień i trzeba zostawić na granicy swój paszport. Nie jest to więc zbyt zachęcająca perspektywa.

Trochę słow o kulturze Birmy
Kultura i tradycje są zdecydowanie jednym z mocniejszych argumentów za tym, by przynajmniej raz w życiu zwiedzić ten kraj. O Birmańczykach mówi się, że są bardzo otwarci, uśmiechnięci, pomocni i ciekawi zewnętrznego świata, pomimo wszystkich przykrości jakie ich spotykają na co dzień. To naród mocno podzielony wewnętrznie, ale dbający o przyjezdnych i starający się ich odpowiednio ugościć. Jakie grupy etniczne zamieszkują Birmę? Najwięcej Birmańczyków to Bamarowie, których językiem oficjalnym jest birmański. Poza tym na terenie Myanmaru mieszkają Szanowie, Karenowie i Arakanowie, ci ostatni słyną z kolorowych strojów i bogactwie biżuterii, którą noszą na co dzień. Gdyby była taka możliwość, na pewno Amerykanie zaczęliby kręcić w Birmie filmy dokumentalne lub kostiumowe, gdyż Birmańczycy słyną z niezwykłej dbałości o swój codzienny wizerunek. To również rzecz, którą chcą zobaczyć turyści, jak tradycja ma wpływ na codzienne życie. Birmańczycy ubierają się w tradycyjne stroje, tzw. longyi, które owija się wokół pasa. Większość Birmańczyków praktykuje buddyzm, dzięki czemu możemy zwiedzić śliczne buddyjskie świątynie ukryte w górach.